ust2.jpg
 
 

G÷khan Demirer > T├╝rk├že > Sergiler > Hayat”├Żn D├Ż├ż├Żndan Foto├░raflarHayat'├Żn D├Ż├ż├Żndan Foto├░raflar

Tamam├Żna yak├Żn├Ż Tire’nin eski mahallelerinde on y├Żll├Żk bir zaman dilimi içersinde çekilen foto├░raflar, evlerin içlerine, yani “hayat”lar├Żna (avlu) girmeden, onlardaki ├żiire “d├Ż├żar├Żdan” yakla├żarak bir duyguda├żl├Żk kurmay├Ż amaçl├Żyor

Sergideki foto├░raflar, “zaman├Żn ve de├░i├żimin rengi”ni evlerin yüzlerinde, boya ve s├Żva katmanlar├Żnda, duvar yaralar├Żnda ararken, izleyiciye, duvarlar├Żn evlerdeki hayatlara dair pek çok  ipucu saklayan bir pentimento*  olarak tam da “hayat├Żn içinde” olduklar├Żn├Ż göstermek istiyor.

Bu sergide 84 adet renkli inkjet bask├Ż yer al├Żyor.

“Hayat”

Bu serginin, bahar├Żn geli├żini müjdeleyen Birinci Cemre’den iki gün sonra aç├Żl├Żyor olmas├Żn├Ż mutlu bir bir tesadüf olarak görüyorum.  Çocukluklar├Ż Anadolu’da geçenler, ya da bir biçimde yollar├Ż dü├żenler, çocuklar├Żn her bahar geli├żinde yüzlerini gökyüzünde süzülen leyleklere dönüp, ├żu tekerlemeyi söylediklerini hat├Żrlayacaklard├Żr.

“Leylek leylek havada,
Yumurtas├Ż yuvada,
Gel sen bizim hayata
Bizim hayat y├Żk├Żld├Ż
Telli pullu yap├Żld├Ż.”

Anadolu evlerinde hayat, kendilerini pek de ele vermezmi├ż gibi duran d├Ż├ż duvarlar├Żn ard├Żndaki ya├żam alan├Żn├Żn da ad├Żd├Żr. Bir kasaban├Żn sokaklar├Żnda dolan├Żrken, kö├żeyi döndü├░ünüzde  kar├ż├Żn├Żza ç├Żk├Żveren bahçesi limon a├░açl├Ż evin penceresindeki küçük çocuk, az ötede kaçan topun pe├żinden ba├░r├Ż├żarak ko├żan çocuklar; bu sergideki foto├░raflar├Żn tamam├Żna yak├Żn├Żn mekan├Ż eski Tire’nin sokaklar├Żnda iseniz, çok eski bir zanaat├Żn uygulay├Żc├Żs├Ż urganc├Żn├Żn bir sokak boyu yay├Żlan faafliyetine tan├Żk olabilir, biraz sonra da  kar├ż├Ż kö├żeyi dönüveren ya├żl├Ż kafadarlarla kar├ż├Żla├ż├Żrs├Żn├Żz. Bir k├Ż├ż günü, Güme Da├░├Ż’ndan toplad├Ż├░├Ż çal├Ż ç├Żrp├Ży├Ż kat├Żr├Żna yükleyip yukar├Ż mahallelere satmaya getiren, kendi halindeki kad├Żn kar├ż├Żn├Żza ç├Żkar. Bütün bu sesler ve görüntüler haf├Żzan├Żzda yank├Żlan├Żr.  Bu evler ve sokaklar, ya├żant├Żlar├Ż y├Żllar içersinde y├Żk├Żlan ve “telli pullu” yeniden “yap├Żlan” hayatlar├Żn sahibidirler. Onca y├Żld├Żr bu sokaklarda varolan evlerin hayat s├Żrlar├Ż ise onlar├Żn d├Ż├ż cephelerinde, duvarlar├Żnda, yani yüzlerindeki hayat çizgilerinde kendileri ele verir. Bir sokak ar├ż├Żnlay├Żc├Żs├Ż olarak, benim çabam da, y├Żllarca önünden geçti├░im evlerin art├Żk eski hayatlar├Żn sahipleri olan eski evler olmad├Ż├░├Żn├Ż izleyiciye göstermek. ├Łki sene önce geçti├░iniz sokakta, çocuklar├Ż çoktan ovada geli├żen ├żehre göçmü├ż olan  evin sahibesi ölmü├ż ve oray├Ż, geçen yaz uzak ├żehirlerden pamuk toplamaya gelen bir aile alm├Ż├żt├Żr art├Żk. Az önce, yeni sahiplerinin ye├żile boyad├Ż├░├Ż kap├Żdan ç├Żkan bir dede, torununa o sokaklar├Żn yabanc├Żs├Ż bir dilden ├żevkat sözcükleri f├Żs├Żldamaktad├Żr. 

Bu sokaklarda her bahar, evlerin kendi gücüne göre giri├żti├░i boyama faaliyetiyle  kar├ż├Żla├ż├Żl├Żr. Kimi, duvar├Żn├Ż kom├żunun biti├żik odas├Żna kadar bamba├żka renge boyam├Ż├żt├Żr, kimisinin ise o y├Żlki durumu ancak pencerenin etraf├Żna ödünç f├Żrça ile zarif beyaz bir çerçeve yapmaya yetmi├żtir. Ama hepsi de gelen bahar için mutlaka bir ├żeyler yapm├Ż├żlard├Żr. Acemi bir tela├żla k├Żsmen soka├░a ak├Żt├Żlan boyalar ise yolunuz dü├żtü├░ünde, gelecek ya├░murlarla henüz silinmemi├żtir. 

Behçet Necatigil, o çok sevdi├░im “Evler” ├żiirinde

Evlerin içi oda oda üzüntü,
Evlerin d├Ż├ż├Ż pencere duvar
diyor.

Evet, “hayat”lar duvarlar├Żn ard├Żnda olsa da duvarlar, umutlar├Ż ve üzüntüleriyle ard├Żndaki hayatlar├Ż çokca saklayam├Żyorlar.

Duvarlar, s├Żradanl├Żk

Bu duvarlar,evet, mimari aç├Żdan birer harika de├░iller. Dolay├Żs├Ż ile örne├░in bir gezi foto├░rafç├Żs├Ż, veya bir “güzel ├żeyler foto├░rafç├Żs├Ż” için s├Żradan da bulunabilir. Ancak bu foto├░raflar├Ż çeken, foto├░raf├Żn kimilerince hafife al├Żnan “avc├Żl├Żk, toplay├Żc├Żl├Żk" yan├Żn├Ż da çok önemsiyor. Foto├░raf, temelde, bir nesneyi ya da bir kompozisyonu -oradaki ├żiiri- karma├ż├Żkl├Ż├░├Żn içersinden çekip ç├Żkarmakt├Żr ki dilenirse, bu yoldan s├Żradan├Ż soyuta dönü├żtürmek de mümkündür. Vars├Żn “geli├żmi├żler” toplay├Żc├Żl├Żktan, “dü├żünce” foto├░rafç├Żl├Ż├░├Żna evrilmi├ż olsunlar.

Gülten Ak├Żn ├Łlk Yaz ├żiirinin o kült dizelelerinde ne güzel söylüyor;

Ah, kimselerin vakti yok
Durup ince ├żeyleri anlamaya.

Te├żekkür


Bu serginin olu├żumundaki yard├Żmlar├Ż için foto├░rafç├Żl├Ż├░├Żm├Żn yol arkada├żlar├Ż sevgili Selim Aytaç, -serginin isim babas├Ż- Tar├Żk Yurtgezer, de├░erli yorumlar├Ż ve te├żvikleri için Cengiz Engin, Gökhan Bulut, serginin duyurulmas├Żndaki katk├Żlar├Ż ve varl├Ż├░├Ż ile ortak foto├░raf sevgisini payla├żmam├Żz├Ż sa├░layan derne├░im AFSAD, TRIPOD, F├Żrat Color, Bulvar Çerçeve ve art├Żk evin bir odas├Żn├Żn taraf├Żmdan foto├░raf için i├żgalini y├Żllard├Żr kabullenerek, tutkuma her zaman sevgileriyle ortak olan sevgili e├żim ├×ennur ve o├░lum Enis’e çok te├żekkürler. Onlar olmasayd├Ż bu sergi olmazd├Ż.    

Merakl├Żs├Żna Teknik Bilgi

Foto├░raflar├Żn dijital çekilen bir tanesi hariç, tamam├Ż  Fujichrome Velvia ve Kodak 100 VS  saydam filmlere, Nikon F3 ile genellikle 20 mm, 60 mm ve 105 mm nikkor objekifler ile çekildi. Sergi, bu foto├░raflar Epson Perfection 4870 Photo scanner ile taran├Żp, dijital ortama aktard├Żktan sonra bilgisayarda konvansiyonel ölçüler dahilinde yap├Żlan –kontrast, ayd├Żnlanma de├░erleri ve renk düzeltmeleri gibi- “ayd├Żnl├Żk oda” çal├Ż├żmas├Żn├Żn ard├Żndan yine Epson Stylus Photo R800 Inkjet Printer ile Epson Premium Glossy A4 ka├░├Żda ve bir k├Żsm├Ż da da roll ka├░├Żda panoramik olarak yap├Żlan ev bask├Żlar├Żndan olu├żuyor.

  * Pentimento: Resimde zaman├Żn neden oldu├░u saydamla├żmaya ba├░l├Ż olarak, alt katmanlar├Żn görünmeye ba├żlamas├Ż (www.wikipedia.org). Bu olgu ressam├Żn ba├żlang├Żçtaki niyeti ile nihai eser aras├Żnda olabilen farkl├Żl├Żklar├Ż ortaya ç├Żkarmaktad├Żr. Kimi zaman, ressam├Żn istenmedik ba├żlang├Żçlar├Ż, geli├żmeleri, fakl├Ż bir boya ile kapatt├Ż├░├Ż görülebilmektedir. Amerikal├Ż oyun yazar├Ż Lillian Hellman (1905-1984), 1977’de F. Zinnemann taraf├Żndan Julia ad├Żyla sinemaya da uyarlanan an├Żlar kitab├Żna, hayat├Żn niyetlenenden farkl├Ż mecralara akabildi├░ini vurgulamak üzere “Pentimento” ad├Żn├Ż vermi├żtir.Ínceki Sayfaya Geri D÷n Yazdřrřlabilir Sayfa ę G÷khan Demirer - Her Hakkř Saklřdřr.
sergi1icon